RP13A-12RA-13PC(71)
RP13A-12RA-13PC(71)
RP13A-12RA-13PC(71)
DigiKey Part Number
HR1254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12RA-13PC(71)
Description
CONN RCPT HSNG MALE 13POS PNL MT
Detailed Description
13 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
EDA/CAD Models
RP13A-12RA-13PC(71) Models
Category
Mounting Feature
Flange
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Receptacle Housing
Type
For Male Pins
Number of Positions
13
Contact Size
1.2mm (11), 1.6mm (2)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C