RP13A-12PK-13SC(71)
RP13A-12PK-13SC(71)
DigiKey Part Number
HR1279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12PK-13SC(71)
Description
CONN PLG HSG FMALE 13POS INLINE
Detailed Description
13 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
RP13A-12PK-13SC(71) Models
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Connector Type
Plug Housing
Type
For Female Sockets
Number of Positions
13
Includes
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cable Clamp, 1 Screw, 1 Spring, 1 Strain Relief
Contact Size
1.2mm (11), 1.6mm (2)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C