LF10WBPD-12S(31) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 251
Datasheet
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
LF Series Waterproof Connectors
LF10WBPD-12S(31)
DigiKey Part Number
H126620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBPD-12S(31)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBPD-12S(31) Models
Category
Color
Brown, Silver
Tray
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
10
Cable Opening
0.287" (7.30mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C