HR25-9TR-12PA(71)
DigiKey Part Number
HR1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TR-12PA(71)
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
HR25-9TR-12PA(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Color
Silver
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C