HR25-9TP-12S(72)
DigiKey Part Number
HR1435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TP-12S(72)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25-9TP-12S(72) Models
Color
Black, Silver
Packaging
Bag
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C