HR10A-7P-6SC(73)
HR10A-7P-6SC(73)
HR10A-7P-6SC(73)
DigiKey Part Number
HR1666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-7P-6SC(73)
Description
CONN PLUG HSG FMALE 6POS INLINE
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
EDA/CAD Models
HR10A-7P-6SC(73) Models
Connector Type
Plug Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Female Sockets
Number of Positions
6
Shell Size - Insert
7
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C