HR10A-13R-20P(73)
DigiKey Part Number
HR1697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13R-20P(73)
Description
CONN RCPT MALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-13R-20P(73) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Bag
Color
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C