HR10A-13P-20P(73)
HR10A-13P-20P(73)
HR10A-13P-20P(73)
DigiKey Part Number
HR1693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13P-20P(73)
Description
CONN PLUG MALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-13P-20P(73) Models
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C