FX23-60S-0.5SH
DigiKey Part Number
H125050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60S-0.5SH
Description
CONN RCPT 60POS R/A SMD GOLD
EDA/CAD Models
FX23-60S-0.5SH Models
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.287" (7.30mm)
Number of Positions
64 (60 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)