FX10A-80S-8-SV(91)
FX10A-80S-8-SV(91)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-80S/8-SV(91)
DigiKey Part Number
H11232TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11232CT-ND - Cut Tape (CT)
H11232DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-80S/8-SV(91)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-80S/8-SV(91) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)