FX10A-80P/8-SV(91)
DigiKey Part Number
H11240TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11240CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-80P/8-SV(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-80P/8-SV(91) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)