FH63S-30S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH63S-30S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH63S-30S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH63S-30S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH63S-30S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH63S-30S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.110" (2.80mm)