FH67-30S-0.5SV
DigiKey Part Number
26-FH67-30S-0.5SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH67-30S-0.5SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH67-30S-0.5SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH67-30S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH67-30S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Height Above Board
0.205" (5.20mm)