FH58SA-71S-0.2SHW
DigiKey Part Number
26-FH58SA-71S-0.2SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-71S-0.2SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-71S-0.2SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-71S-0.2SHW
Description
RECEPTACLE, 0.2MM PITCH, 16MM LE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58SA-71S-0.2SHW Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Notched, Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
71
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)