FH58SA-71S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-71S-0.2SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-71S-0.2SHW(99)
Description
RECEPTACLE, 0.2MM PITCH, 16MM LE
Detailed Description
71 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58SA-71S-0.2SHW(99) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Notched, Tapered
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
71
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)