FH28K-30S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH28K-30S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28K-30S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28K-30S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28K-30S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28K-30S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Straight
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Gray
Height Above Board
0.100" (2.54mm)