FH28D-30S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV230TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV230CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV230DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28D-30S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28D-30S-0.5SH(05) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)