DF61-2P-2.2V(22) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF61-2P-2.2V(22) |
Description | CONN HEADER SMD 2POS 2.2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF61-2P-2.2V(22) Models |
Category | Fastening Type Swing Lock |
Mfr | Insulation Height 0.086" (2.18mm) |
Series | Contact Shape Rectangular |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Tin |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Blade | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Yellow |
Shrouding Shrouded - 3 Wall | Mated Stacking Heights 2.38mm |