DF57H-3S-1.2C
DF57H-3S-1.2C
DF57H-3S-1.2C
DigiKey Part Number
H12104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-3S-1.2C
Description
CONN RCPT HSG 3POS 1.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.047" (1.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF57H-3S-1.2C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Swing Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.047" (1.20mm)