DF40C-10DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11617TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11617CT-ND - Cut Tape (CT)
H11617DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-10DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)