DF40C-40DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11624TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11624CT-ND - Cut Tape (CT)
H11624DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-40DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-40DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Solder Retention
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)