DF30FC-60DS-0.4V(81)
DigiKey Part Number
26-DF30FC-60DS-0.4V(81)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF30FC-60DS-0.4V(81)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF30FC-60DS-0.4V(81)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-60DS-0.4V(81)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF30FC-60DS-0.4V(81) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)