DF30FC-60DP-0.4V(81) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4 040
Datasheet
60 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF30FC-60DP-0.4V(81)
DigiKey Part Number
DF30FC-60DP-0.4V(81)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-60DP-0.4V(81)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)