DF22-2S-7.92C(28)
DF22-2S-7.92C(28)
Connectors for the Smart House - Hirose
DF22-2S-7.92C(28)
DigiKey Part Number
H2784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF22-2S-7.92C(28)
Description
CONN RCPT HSG 2POS 7.92MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.312" (7.92mm)
EDA/CAD Models
DF22-2S-7.92C(28) Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Lock
Packaging
Bag
Color
White
Part Status
Active
Features
Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.312" (7.92mm)