DF19L-14P-1H(54)
DF19L-14P-1H(54)
DigiKey Part Number
H11688TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11688CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF19L-14P-1H(54)
Description
CONN HEADER BRD EDGE 14P 1MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle 14 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF19L-14P-1H(54) Models
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Voltage Rating
100V