DF19L-14P-1H(52)
DigiKey Part Number
26-DF19L-14P-1H(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF19L-14P-1H(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF19L-14P-1H(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF19L-14P-1H(52)
Description
CONN HEADER BRD EDGE 14P 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle 14 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF19L-14P-1H(52) Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
100VAC