DF13E-40DP-1.25V(52) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF13E-40DP-1.25V(52) |
Description | CONN HEADER SMD 40POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Insulation Height 0.189" (4.80mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Beige |
Style | Current Rating (Amps) 1A |
Shrouding Shrouded - 3 Wall | Voltage Rating 150V |