DF13E-30DP-1.25V(52)
DigiKey Part Number
26-DF13E-30DP-1.25V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13E-30DP-1.25V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF13E-30DP-1.25V(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13E-30DP-1.25V(52)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Beige
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Style
Voltage Rating
29.9VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
5.8mm