A4B-13PA-2DSA(71) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
A4B-13PA-2DSA(71)
DigiKey Part Number
A4B-13PA-2DSA(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A4B-13PA-2DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A4B-13PA-2DSA(71) Models
Category
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.311" (7.90mm)
Series
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
200V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)