Image for A4B-13PA-2DSA(51) is not available
A4B-13PA-2DSA(51)
DigiKey Part Number
A4B-13PA-2DSA(51)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A4B-13PA-2DSA(51)
Description
CONN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A4B-13PA-2DSA(51) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.311" (7.90mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
200VAC