BZX84C24
DigiKey Part Number
4786-BZX84C24TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C24CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C24
Description
DIODE, ZENER, 0.35W, 24.0V, 5%,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 350 mW ±5.83% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5.83%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW