BZX84B24
DigiKey Part Number
4786-BZX84B24TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84B24CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84B24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B24
Description
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Category
Power - Max
350 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%