FFC2B28-16-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B28-16-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B28-16-GCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B28-16-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B28-16-G
Description
CONN FFC FPC 16POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B28-16-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
GCT
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Thermoplastic
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Thermoplastic
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
Flash
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)