FA2016AN 38.4000MF20G-K3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Abracon LLC
Abracon LLC
IQD Frequency Products
Jauch Quartz
Jauch Quartz
Image for FA2016AN 38.4000MF20G-K3 is not available
FA2016AN 38.4000MF20G-K3
DigiKey Part Number
FA2016AN38.4000MF20G-K3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA2016AN 38.4000MF20G-K3
Description
CRYSTAL 38.4000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
38.4 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
38.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)