Image for DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT is not available
DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT
Description
HTSHRNK TUBING FLEXIBLE 2:1 FOOT
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Clear Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.009" (0.23mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
125°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Spool Size
250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)