Image for DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT is not available
DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-FK150-1/4IN-CLEAR-250FT
Description
HEAT SHRINK TUBING, FLEXIBLE 2:1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Clear 250.0' (76.2m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.009" (0.23mm)
Mfr
Material
Packaging
Spool
Features
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
125°C
Length
250.0' (76.2m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)