D12V0X1B2LPQ-7B
DigiKey Part Number
31-D12V0X1B2LPQ-7B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D12V0X1B2LPQ-7B
Description
TVS DIODE 12VWM 24V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Applications
HDVI, USB
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
0.52pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
13V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)