BZX84C6V2-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 23
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
onsemi
onsemi
In Stock: 381
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C6V2-7
DigiKey Part Number
BZX84C6V2DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V2-7
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms