Image for 3135-16-1-0500-004-1-TS is not available
3135-16-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
1175-3135-16-1-0500-004-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3135-16-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Red 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.030" (0.76mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 200°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 3135
Conductor Strand
26/0.0100"
Features
High Temperature, Oil Resistant
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.119" (3.02mm)