3099-16-1-0500-006-1-TS
DigiKey Part Number
CN607N-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-006-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Brown 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 3099
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 144,60000kr 144,60
2kr 137,39500kr 274,79
4kr 130,91750kr 523,67
10kr 122,99800kr 1 229,98
20kr 116,52500kr 2 330,50
40kr 111,49100kr 4 459,64
100kr 104,29710kr 10 429,71
200kr 99,26205kr 19 852,41
400kr 94,22748kr 37 690,99
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 100'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 50'