1569-18-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN548B-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-18-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Black 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 247,60000kr 247,60
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG YEL 100'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG BLU 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 100'
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 50'
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 500'
In-Stock: 54
HOOK-UP STRND 18AWG BLK FOOT
In-Stock: 295
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 25'