Image for 1569-18-1-0500-001-1-TS is not available
1569-18-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1569-18-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-18-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG BLK FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Black 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 295 Feet
Check for Additional Incoming Stock
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
1kr 7,85000kr 7,85
5kr 7,04400kr 35,22
10kr 6,71500kr 67,15
25kr 6,29840kr 157,46
50kr 5,99940kr 299,97
100kr 5,71110kr 571,11
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 500'
In-Stock: 54
HOOK-UP STRND 18AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 25'