1430-22-1-0500-008-1-TS
DigiKey Part Number
CN496A-500-ND
1175-1430-22-1-0500-008-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-22-1-0500-008-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Orange 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 990 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
1kr 6,84000kr 6,84
5kr 6,07600kr 30,38
10kr 5,79300kr 57,93
25kr 5,43360kr 135,84
50kr 5,17640kr 258,82
100kr 4,92830kr 492,83
Spool
500kr 1,72280kr 861,40
1 000kr 1,63924kr 1 639,24
1 500kr 1,59198kr 2 387,97
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG BLK 500'
In-Stock: 17
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE
In-Stock: 2500
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW
In-Stock: 2000
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 22AWG BLU 500'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG 300V ORN 25'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 22AWG 300V ORN 50'