SMDSWLF.020 4OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.0204OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.020 4OZ
Description
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 4OZ.
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 24 AWG, 25 SWG Spool, 4 oz (113.40g)
Category
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Packaging
Spool
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 4 oz (113.40g)
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Weight
0.25 lb (113.4 g)
Diameter
0.020" (0.51mm)