SMDSWLF.031 2OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.0312OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.031 2OZ
Description
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 2OZ.
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 20 AWG, 22 SWG Spool, 2 oz (56.70g)
Category
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Spool
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 2 oz (56.70g)
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Weight
0.125 lb (56.7 g)
Diameter
0.031" (0.79mm)