EKZH250ETD331MHB5D
DigiKey Part Number
565-EKZH250ETD331MHB5DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZH250ETD331MHB5DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH250ETD331MHB5D
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C