EKY-101ETD470MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKY-101ETD470MJC5SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKY-101ETD470MJC5STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-101ETD470MJC5S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
192 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
170 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C