476KBM100MGU
DigiKey Part Number
476KBM100MGU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476KBM100MGU
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2.823Ohm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.823Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C