GMC02X5R474K6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GMC02X5R474K6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC02X5R474K6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC02X5R474K6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02X5R474K6R3NT
Description
CAP0201 X5R .47UF 10% 6.3V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)