GMC02X5R474K6R3NT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GMC02X5R474K6R3NT |
Description | CAP0201 X5R .47UF 10% 6.3V |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) |